
Na krawędzi 3. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni — Galeria Szklana ROK
Galeria Szklana ROK / Pl. Jana Matejki 1 / Zator
Wystawa "Na krawędzi 3. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni" / 08.11.2024-06.01.2025
wernisaż 08.11.2024 o godz. 18.00
kurator: Jan Tutaj
Artyści/Artystki:
Zbigniew Bajek / Sławomir Biernat / Dobiesław Gała / Janusz Janczy / Dawid Królicki / Grzegorz Kumorek / Sylwia Marszałek-Jeneralczyk / Jan Tutaj / Bartłomiej Węgrzyn / Małgorzata Zbroińska-Piątek / Andrzej Zwolak
Projekt Na krawędzi.
Pogranicza porysunkowej przestrzeni zakłada stworzenie otwartej i kreatywnej przestrzeni do zderzenia z sobą różnorakich postaw twórczych osobowości, którzy w swojej praktyce artystycznej traktują praktykę rysunkową jako autonomiczną formę ekspresji, wykraczając zarazem poza jej „klasyczne” ramy. Tytułowe pogranicza po_rysunkowej przestrzeni rozumiane są tu jako pole do działań badawczo-eksperymentalnych oraz stają się sposobnością do poszukiwań indywidualnych re-definicji pojęcia rysunku.
Podjęta idea jest odwołaniem zarówno do oczekiwanego przekraczania granic rysunku a zarazem próbą zdiagnozowania zarysowujących się być może swoistych granic dyscypliny lub płynnych, wielomedialnych terytoriów pogranicza. Zainicjowanie oraz kontynuacja projektu wynika z przekonania, że współczesne rozumienie aktywności szeroko rozumianego rysunku jest na wskroś wielowymiarowe, a co za tym idzie złożone i interdyscyplinarne. Aktywność w tej materii przenika bowiem wszelakie aspekty sztuk wizualnych, stając się nie tylko inicjacyjną iskrą, zapisem procesu twórczego, notacją czy swoistym scenorysem ale na wskroś autonomicznym, nieskrępowanym i wielowymiarowym dziełem finalnym. Tak rozumiany rysunek swój potencjał czerpie z nieskrępowanej energii inicjacyjnej, zarazem nie pozostając jedynie szkicem czy doraźnym, przechodnim efektem na drodze do formy „pełniejszej”…
Projekt w swej intencji po raz kolejny ma stworzyć przestrzeń do rozpoznawania czy odświeżenia tak rozumianego potencjału. Ten proces uaktualnianego twórczego namysłu to istotny czynnik aktywizacji i niezbędnej progresywnej siły współczesnej sztuki.
kurator Jan Tutaj
zdjęcia: Love IDAA, Marek Błażucki